Piletid saadaval Piletilevi ja Piletimaailma müügikohtades:

armastus-ei-hüüa-tulles

24tundi.ee: Matvere Varbuses jaapanlane

22.07.2009
Urmas Hännile

Teisipäeval, 21. juulil esietendus Põlvamaal Varbuse kunagise hobupostijaama õuel Roman Baskini lavastatud suvekomöödia „Augustikuu teemaja”. Tüki peaosalist, Jaapani elutarka, omapärase huumorimeelega mägilast Sakinit kehastab Marko Matvere. Et rolli nii endale kui vaatajatele võimalikult tõetruuks mängida, õppinud näitleja selle tarvis koguni mõnda aega jaapani keelt.

Maailma ühe enimmängitud jänkist komöödiakirjaniku John Patricki „Augustikuu teemaja” on lugu Teise ilmasõja järgsest ajast, mil võiduka USA army üksus on saanud käsu juurutada väikeses Jaapani külas demokraatiat ja läänelikku maailmavaadet. Paraku ei taha kohalikud kohe mitte üks põrm ennast uutmise tuulte järgi pöörata.

Ehk Sakini sõnadega: „Okinawal hästi vedanud. Kultuur siia toodud … Ei vaja minna tooma. Palju õppinud. Kõige tähtsam: ülejäänud maailm Okinawa ei ole. Maailm tore vaheldusrikas. Näide. Okinawas … ustel lukku pole. Halb komme, kui naabrit ei usalda. Ameerikas … lukud ja võtmed suur tööstus. Järeldus? Halvad kombed, hea äri. Okinawas … avalikus kümblusvannis palja daamiga päris sobib ennast pesta. Palja daami pilt kodus … päris sobimatu. Ameerikas … palja daami kuju pargis preemia saab. Aga paljas luust ja lihast daam pargis trahvi saab. Järeldus? Pornograafia geograafia küsimus. Okinawalased alati usinad valitsejaid kuulama. Sügav soov hõõrdumist vähendada. Õppida lihtne ei ole. Vahel valus. Aga valu inimese mõtlema paneb. Mõte inimese targaks teeb. Tarkus elu talutavaks teeb.”

Kuid lugu pole üldsegi mitte üksi tõusva päikese maa inimestest ja nende probleemidest. Matvere ütlust mööda peaks tükk eestlastelegi südamesse minema.

„Okinawa saarerahva elu Ameerika mereväe okupatsiooni ajal meenutab vägagi meie väikese rahva pingutusi ja vingerdamist Nõukogude okupatsiooni all,” on näitleja tõdenud.

„Augustikuu teemaja” mängitakse Varbusel 14 korda. Juulis veel 22., 23., 24., 26., 28., 29., 30. ja 31. kuupäeval. „Augustikuu teemaja” viimane etendus mängitakse hobupostijaamas maha või ette või ära reedel, 7. augustil hakatusega ikka kell 19.

Varbuse kunagine hobupostijaam, mis praegu on koduks Eesti maanteemuuseumile, asub vana Tartu-Võru maantee ääres Tartust 48 kilomeetrit sõita.

Comments are closed.