Piletid saadaval Piletilevi ja Piletimaailma müügikohtades:

armastus-ei-hüüa-tulles

Äripäev: Komöödia täis Jaapani elutarkust

24.07.2009
Mari Hiiemäe

Teisipäeval esietendunud “Augustikuu teemaja” toob Eesti publikuni Jaapani elutarkuse läbi huumori. Kohapeal saab naerda ja mõtlemisainet antakse ka koduteele kaasa.
Maanteemuuseumi turundusjuhi Hille Lillemäe sõnul on Roman Baskini lavastatud suvekomöödia “Augustikuu teemaja” esimene spetsiaalselt maanteemuuseumi keskkonda lavastatud näidend. “Lavastaja ja kunstnik on osanud etenduse siinse miljööga kenasti haakuma panna. Mina võin pealtvaatajana öelda, et see igati sobib siia,” rääkis Lillemägi.

Etendus toimub vabas õhus ning vaatajate tarvis on muuseumi õuele üles seatud neljasajakohalised tribüünid, kust on arenevaid sündmusi hea jälgida.

Hea huumor ja iidne Jaapani filosoofia

Tüki sisu on ühtaegu naljakas ning filosoofiline. “Mõtlemisainet on seal palju. See on komöödia, aga kindlasti mitte komejant, vaid tõsiseltvõetav huumor,” ütles Lillemägi, kes usub, et etendus on piisavalt huvitav, et selle vaatamisrõõmu ei sega isegi vihm. “Mis see väike suvine vihm teeb, tuleb korra ja kaob, ükski pidu pole sellepärast pidamata jäänud,” arvas ka lavastaja Roman Baskin.

Baskin lubab publikut naerutada nii, et küll saab. “Mis komöödia see ilma naljata on! See etendus koosnebki situatsioonidest, mis on koomilised, ja naerda saab seal kuhjaga,” lubas Baskin.

Lugu hakkab arenema väikeses Jaapani külas Okinawa saarel, kuhu saadetud Ameerika ohvitserile on tehtud korraldus juurutada kohalike seas läänemeelsust ja lääne mentaliteeti. Kohalik nägu aga ei taha kuidagi muutuda ning sellelt pinnalt kogu koomika võrsubki.

Kultuuri säilitamise keerukus Eestlase jaoks on etenduses palju äratundmisrõõmu. Baskini sõnul räägib “Augustikuu teemaja” endaks jäämisest ja oma näo ning kultuuri säilitamisest keerulistes olukordades. “Ka Eestimaast on aastasadade jooksul paljud üle käinud ning kohalikku nägu muuta tahtnud. Õnnestunud on see nii, nagu on,” rääkis Baskin.

Olulisima rolli lavastuses teeb Marko Matvere, kes kehastab elutarka jaapanlasest külameest Sakinit, kes veab valget meest mööda orienti ringi ja kommenteerib toimuvat ka publikule.

Truppi kuuluvad lisaks Matverele mitmed harrastusteatrite näitlejad, teiste hulgas MTÜ Vilde Teatri liikmed koos vanemuislasest lavastaja Raivo Adlasega

“Nad on tublid. Nende esimene kokkupuude publikuga oli nagu vee laskmine basseini. Selgus, et see on täitsa ujutav,” ütles Baskin.

Teatripiletiga saab etenduse eel tasuta külastada maanteemuuseumi, kus on avatud püsinäitus “Tee ajalugu!”, masinahall ja hooajanäitus “Kogu elu teel”, mis räägib bussidest, bussijuhtidest ja reisijatest. Avatud on ka Varbuse teemaja ja välikohvik.

Comments are closed.