Piletid saadaval Piletilevi ja Piletimaailma müügikohtades:

armastus-ei-hüüa-tulles

EPL: Muusikalikaunitar murdis Roman Baskini teatri suvelavastusse

SuveunistusedSuviti vaimukate komöödiatega publikut naerutav ja õpetav Roman Baskin on seekord põiganud muusikalikunsti.
Põige on toimunud täiesti loomulikul moel – Roman Baskin on järginud oma kumiiri, briti näitekirjaniku Alan Ayckbourni loomingulist käiku, mille ta tegi teosega „Suveunistused”, kus liitis oma tavapärasele perekomöödiale juurde muusikali vormis loo Kaunitarist ja Koletisest.

Põhiliinide poolest on „Suveunistused” seesama paksu armastust täis naljakaskurb komöödia, mis kusagil maamajas pereringis sujub. Lugu on täis koomilisi situatsioone, mis algavad sellega, et endine kunstnikust väimees Robert (Veiko Täär) majast välja kupatatakse, sest ta eksproua, tulehark Amanda (Kleer Mai-baum) tuleb oma mesinädalatelt ootamatult vara tagasi.

Niigi segasesse mängu liitub dramaturgia tahtel ei-tea-kust alla sadanud Kaunitar Belle (Nele-Liis Vaiksoo), kes suhtleb vaid lauldes ning tema järel veel Koletis Baldemar (Mait Trink), kes Belle armastust jahib.

Muusika ja sellega seotud tegevusliinid lisavad Ayckbourni dramaturgiale koomilist meelelahutuslikkust, aga ka vaimukat teravust. Žanrite segu annab tükile lisavõimalusi ja näitlejad kasutavad neid mõnuga.

Nele-Liis Vaiksoo lüürilisele vokaalile vastavad teised osatäitjad oma rollile kohase lauluga ning tekib huvitavalt mänguline kooslus, mis naerutab ja piitsutab veidi ka edevuse pahet.

Veiko Tääri mängitud napsusõbrast kunstniku kiindumus salapärasesse tulnukasse on siiras ja tõsine. Pereisa Grayson (Tõnu Kilgas) ja pereema Chrissie (Ülle Kaljuste) moodustavad naljaka paari, kelles südamlikkus ja pinnapealsus rohkesti lusti pakub.

Kleer Maibaum saab väga veenvalt hakkama talle peale sadanud uue ampluaaga, mängides permanentselt rahulolematut võimukat naist, kes järjekindlalt ennast ümbritsevate inimeste hinge närib. Karakterid on kenasti paigas.

Õnnestunud mängukoht

Lavastuse potentsiaal on päris kindlasti suurem, kui see esietendusel välja paistis, sest näitlejad vajavad aega doseerimaks koos publikuga Ayck-bourni vaimukusi õige rütmiga. Komöödia on ju teadupärast ajastamise kunst. Aga tüki alus paistis olevat paigas, küllap tuleb esituse kindlus järele.

Eriliseks õnnestumiseks on lavastuses mängukoht Ohtu mõisa taga, kus metsikuvõitu inglise stiilis pargis laiub eeslava taga umbekasvav tiik ning üle selle tiigi pandud laudrajal ilmuvad ja kaovad muinasjututegelased.

Tekib väga huvitav ruumiline vastandus, mis jagab ära kaks maailma: väikekodanliku maise ning salapärase loodusega muinasjutulise, kust saabuvad Kaunitari ja Koletise laadsed tulnukad. Üks nendest maailmadest on (nagu tuleb Belle jutust välja) Taevas ja teine Põrgu. Kumb on kumb, see jääb juba publikule mõistatamiseks.

Autorid: Alan Ayckbourn ja John Pattison

Lavastaja: Roman Baskin

Kunstnik: Ann Lumiste

Kontsertmeister: Peeter Konovalov

Osades: Veiko Täär, Ülle Kaljuste, Tõnu Kilgas, Jane Kruus, Kleer Maibaum, Margus Grosnõi, Nele-Liis Vaiksoo, Mait Trink

Esietendus Ohtu mõisas 12. juulil

Järgmised etendused Ohtu mõisas 20.–22. ja 25.–29. juulil. Augustis etendub näidend Alatskivil.

Comments are closed.