Piletid saadaval Piletilevi ja Piletimaailma müügikohtades:

armastus-ei-hüüa-tulles

Koit: Eesti Maanteemuuseumis lavastub Roman Baskini käe all «Augustikuu teemaja»

11.07.2009
Rivo Veski

«Ameerika armee on maailmasõja võitjana saanud käsu juurutada ühes väikeses Jaapani külas demokraatiat ja läänelikku maailmavaadet,» tutvustab projektiteater MTÜ Kell 10 peatselt esietenduvat «Augustikuu teemaja».

«Mulje siia (Eesti Maanteemuuseumisse – R.V.) saabudes oli hea. Siseõu on teatri jaoks kutsuv paik – piiratud, privaatne ja hea akustikaga ning huvitavate telliskivist hoonetega. Algul plaanisime siia üht teist lugu, kuid protsessi käigus muutus see «Augustikuu teemajaks»,» tutvustab etenduse lavastaja Roman Baskin loo saamislugu.

Baskin peab suviste etenduste puhul positiivseks seda, et hea loo leidmisel järgneb vabadus ringi vaadata ja selle lavastamiseks ka sobiv koht leida. Selline, mida teatri dekoratsioonid üle ei trumpa. «See ongi suvelavastuste fenomen, võimalus kasutada keskkonda, mida teatritingimustes kunagi võtta ei ole,» lisab Baskin.

Lugu sobitub paigaga
Eesti Maanteemuuseumi sisehoovi peale mõeldes loodab Baskin, et lugu end väärikate hoonete vahele paika sobitab. «Mõnes mõttes on see lugu kirjutatud veidi vaesema jaapani küla peale mõeldes. Natuke võib-olla liiga hea ja ilus see koht siin ju on, kuid ka publik peab end lõpuks hästi tundma,» arvab lavastaja.

Lavastamisprotsessi käiku uurides nendib Baskin, et seda ei saa kunagi kindla malli järgi kirjeldada. «Mõnel korral leian tegelased enne, kui lugu lavastamise käigus selgemaks minna jõuakski. «Augustikuu teemaja» puhul tekkisid kaks peaosatäitjat suhteliselt ruttu. Teised, külarahva osatäitjad, moodustusid sinna ümber. Tänu Raivo Adlasele, kes on Lõuna-Eesti suurim rahvateatri tegija, see ka õnnestus,» kiidab Baskin kaastegijat.

Professionaalsus täiendamas amatörismi
Professionaalsete ja harrastusnäitlejate vaheline kontrast Baskini sõnutsi nii märkimisväärselt tugev ei ole. «Vahe on muidugi olemas, aga on asjaolud, mis kompenseerivad, ja teatud kindlate asetustega võib ka juhtuda, et kõik kokku hakkab hoopis kasuks mängima,» leiab ta.

Baskin peab end lavastajaks, kes kasutab olemasolevaid materjale, ega nori seejuures liigselt harrastusnäitlejate kallal. «Vahel on näiteks ka laulja, kes kasutab vaid kaht nooti, huvitavam kui see, kes valdab nelja nooti,» naljatab Baskin.

«Marko Matvere on selline näitleja, kel on suurepärane võime rahvaga kontakti luua. Ta ei hoia n-ö professionaalsuse punni peal. Ta loob sildu, mistõttu võtavad kõik asjaosalised end rohkem kokku,» teab Baskin rääkida. Ka Adlas usub, et töötada professionaalse lavastaja käe all koos professionaalsete näitlejatega on omaette kogemus harrastusnäitlejatele, kes sellevõrra arenevad.

Komismita nalja ei saa
«Kuna tegemist on komöödiaga, eeldab see huumorimeelt. Komöödia on väga nõudlik žanr selles mõttes. Koomikas on nii, et kui komismi ei ole, siis nalja ei saa. Taidlejalt on väga raske nõuda koomikataju, aga paljudel on ka looduslik anne. Nii võib öelda, et mõndade harrastusnäitlejate puhul pole kool neid ära rikkuda jõudnud,» märgib Baskin.
Küsimusele, kas Lõuna-Eesti inimene erineb mingil viisil Põhja-Eesti inimesest, vastas lavastaja, et praegu tundub erinevus tuntav. «Selline põõsa tagant piilumise tunne on,» kirjeldab Baskin. «Me teame, et ajad on raskemad, kui need tavaliselt on olnud. Hinnatundlikkus on väga suur. Kõik need parameetrid mängivad rolli ka publiku kokku saamisel. Mul pole Lõuna-Eestiga ka nii suurt kogemust, et siinset publikut Põhja-Eesti omaga võrrelda.»

Projektiteatri eelis riigiteatri ees
2003. aastast saadik on Baskin tegutsenud MTÜ Kell 10 projektiteatris, olles lavastanud kokku kaheksa etendust. «Mul on õnn kasutada suve jooksul parimaid Eesti näitlejaid. See on ka ühtlasi projektiteatri eelis riigiteatri ees – ühekordseks tööks saan alati väga hea trupi.»

Lavastaja on veendunud, et mida raskem aeg, seda rohkem häid komöödiad peab mängima. «Teatripildis on tekkinud see tunne, et häid komöödiaid on nii vähe,» arvab Baskin. Suvekomöödia lavastaja lubab vaatajale, et kriisiajal on naeru pealt kokkuhoid keelatud.

«Augustikuu teemaja»
Lavastaja: Roman Baskin
Kunstnik: Ann Lumiste
Peaosas: Marko Matvere
Mängivad: Raivo Adlas (Vanemuine), Margus Groznõi (Rakvere Teater), Peeter Sibul, Andres Murdvee, Mairi Jõgi, Tarvo Nõgesmäe, Erlend Kollom, Gaisa Urm, Ave Tõnissaar, Kristel Sibul, Joonas-Priit Sibul, Liselote Kollom, Lilian Seeme, Edi Saare, Fredi Palo, Ludvig Kinsigo, Sigrid Sibul, Elina Apsalon, Liili Saar, Peeter Novoseltsev, Leo Hernits, Romero Tamre, Ormes Olm Oleg Zelndkov, Aire Pajur/Kristiina Matsanurk, Rainer Paal, Kuido Nõmme, Liivi Paal.

Comments are closed.